09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
20 stycznia 2023
Zmiany w prawie spadkowym w 2023 roku

Zmiany w prawie spadkowym 2023 r.

 

Nadchodzą zmiany w prawie spadkowym, które zaczną w przeważającej części obowiązywać już w tym roku.

 

Projekt ustawy jest obecnie co prawda na etapie prac sejmowych, natomiast należy spodziewać się jej uchwalenia i wejścia w życie, bez większych zmian niż przewiduje projekt. 

 

Nowe przepisy mają za zadanie polepszenie sytuacji prawnej osób, które są spadkobiercami, ze szczególnym uwzględnieniem małoletnich, a także osób ubezwłasnowolnionych. Ograniczony zostanie też krąg spadkobierców ustawowych, co pozwoli w wielu przypadkach na skrócenie spraw sądowych i wyeliminuje żmudne poszukiwania dalszej rodziny do udziału w sprawach spadkowych. 

 

Do najważniejszych zmian zaliczyć zatem trzeba:

 

1.Zmiana zasad dziedziczenia w trzeciej grupie spadkowej;
dotyczy to przypadków gdy którykolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku. W takiej sytuacji, udział spadkowy, który by mu przypadał, zostanie rozdzielony pomiędzy jego dzieci w równych częściach. 

Jeżeli natomiast dzieci te by już nie żyły, to ten udział będzie z kolei przypadał ich dzieciom w częściach równych (czyli wnukom dziadków spadkodawcy)

Jeżeli natomiast dziadkowie nie będą mieli dzieci i wnuków, którzy mogliby po nich wstąpić wg powyższych zasad, majątek spadkowy zostanie rozdzielony po równo, pomiędzy pozostałych żyjących dziadków.

 

2.Wobec powyższego, od dziedziczenia odsunięci zostają dalsze osoby, będące spadkobiercami dziadków spadkodawcy.

 

3.Uregulowano sytuację gdy złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku wymaga zgody sądu opiekuńczego

- czyli w sytuacji gdy odrzucić spadek chcą rodzice małoletniego dziecka, lub opiekunowie osoby ubezwłasnowolnionej. Projekt przewiduje wprost, że termin na złożenie tego oświadczenia nie biegnie, przez czas trwania postępowania przed sądem opiekuńczym. Nie zmienia to wiele w praktyce sądowej, albowiem orzecznictwo sądowe od wielu lat jednoznacznie stało na stanowisku, że termin 6 miesięczny nie biegnie, gdy złożenie oświadczenia wymaga zgody sądu opiekuńczego i ulega swoistemu „zawieszeniu” na czas trwania postępowania przed tym sądem, natomiast niewątpliwie dużym plusem nowelizacji jest wprowadzenie tego wprost do ustawy.

 

4.Jednocześnie, zgody takiej będzie mógł udzielić już nie sąd opiekuńczy, a sąd spadku – czyli sąd przed którym toczy się, lub mogłaby toczyć się sprawa spadkowa. 

 

5.Zmiany dotyczą także instytucji „niegodnego spadkobiercy”. Niegodny spadkobierca to będzie również osoba, która uporczywie uchylała się od obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy. Tym samym, np. rodzice, którzy nie realizowali swojego obowiązku alimentacyjnego wobec swoich dzieci, nie będą już mogły po nich dziedziczyć – o ile obowiązek ten był określony co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową. Podobnie będzie wyglądała sytuacja gdy spadkobierca w sposób uporczywy uchylał się od wykonywania pieczy nad spadkodawcą. 

 

Generalnie proponowane zmiany należy uznać za słuszne i celowe. Naturalnie musimy poczekać na ostateczną treść przepisów, które wprowadzą nowelizację prawa spadkowego w 2023 roku. 
 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies