09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie 

Złożenie PIT po terminie – co robić?
 

2 maja upłynął termin składania zeznań PIT i zapłaty podatku za 2022 r.

Z różnych powodów, może się okazać, że podatnik albo nie złoży zeznania, albo nie zapłacili podatku. Mogą za to grozić nieprzyjemne konsekwencje przewidziane prawem podatkowym.

 

PIT po terminie 

 

Od kilku lat, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej nie mają z tym zazwyczaj problemów albowiem bowiem system Twój e-PIT wskazuje podatnikowi, jak wygląda roczne rozliczenie. Podatnik może je zaakceptować lub odrzucić, wypełniając zeznanie samodzielnie. Jeżeli nawet go nie zaakceptuje, urząd skarbowy uzna, że akceptuje złożone zeznanie podatkowe, a dniem złożenia zeznania jest ostatni dzień ustawowo przewidziany na roczne rozliczenie.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy w ramach systemu Twój e-PIT podatnik najpierw odrzuci zeznanie podatkowe, a potem nie złoży go w terminie. Wtedy dochodzi do wykroczenia skarbowego, które podlega karze grzywny.

 

Nie złożenie sprawozdania podatkowego w terminie rodzi konsekwencje, najczęściej są nimi grzywny.

 

 

Czynny żal w prawie podatkowym

 

Sposobem na uniknięcie konsekwencji jest tzw. czynny żal, który zgodnie z art. 16 § 1 kodeksu karnego skarbowego, pozwala uniknąć kary.

Czyny żal oznacza pisemne przyznanie się podatnika do winy polegającej na niezłożeniu zeznania w terminie. Pismo zawierające taką skruchę powinno być skierowane do naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla danego podatnika. Równocześnie podatnik powinien złożyć zaległe zeznanie roczne. Jeśli wynika z niego konieczność dopłaty podatku, należy go dopłacić wraz z odsetkami.

 

Od 2020 r. czynny żal można składać w formie elektronicznej. Możliwe jest złożenie zawiadomienia za pośrednictwem platformy ePUAP na skrzynkę właściwego urzędu skarbowego oraz poprzez portal podatkowy. Warunkiem niezbędnym skuteczności takiego czynnego żalu jest podpisanie przesłanego zawiadomienia kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym.

 

Jak złożyć skutecznie czynny żal

 

Czynny żal może też również formę pisemną. Ustawodawca przewidział instytucję „czynnego żalu”, ale nie wskazał jak go dokonać. Z tego powodu zasadnym jest zadbanie o to by był on złożony w taki sposób, aby urząd skarbowy go uznał i nie wyciągał negatywnych konsekwencji.

Czynny żal jest skuteczny, dopóki organ podatkowy sam nie poweźmie wiadomości o spóźnieniu w złożeniu deklaracji. Teoretycznie, przy daleko posuniętej informatyzacji administracji skarbowej, fiskus jest w stanie natychmiast wykryć, że dany podatnik deklaracji nie złożył

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies