09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
24 marca 2023
Zasiedzenie służebności drogi koniecznej 

Zasiedzenie służebności drogi koniecznej

 

Zasiedzenie służebności drogi koniecznej to pojęcie z zakresu prawa nieruchomości, które dotyczy sytuacji, w której użytkownik danej nieruchomości przez określony czas korzystał z prawa do przejazdu lub przejścia przez nieruchomość sąsiednią, która nie jest jego własnością.

 

Zasiedzenie służebności drogi koniecznej jest jednym ze sposobów nabycia prawa do korzystania z nieruchomości sąsiedniej i polega na tym, że osoba korzystająca z tej drogi przez określony czas, nabywa ograniczone prawo rzeczowe jakim jest służebność.

 

Aby zasiedzieć służebność drogi koniecznej, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, użytkowanie nieruchomości sąsiedniej musi być ciągłe i nieprzerwane przez okres co najmniej 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze. Po drugie, użytkowanie to musi być bezumowne, tj. ​​użytkownik drogi nie miał żadnych umów z właścicielem nieruchomości, która jest wykorzystywana jako droga konieczna.

 

Warto również podkreślić, że w przypadku zasiedzenia służebności drogi koniecznej, właściciel nieruchomości sąsiedniej, którą ta droga przebiega, traci swoje prawo do kontrolowania korzystania z tej drogi. Oznacza to, że użytkownik drogi koniecznej ma prawo korzystać z niej w sposób, który będzie mu odpowiadał, ale zawsze z poszanowaniem prawa innych użytkowników.

 

Należy również pamiętać, że zasiedzenie służebności drogi koniecznej nie jest procesem automatycznym i wymaga postępowania sądowego. Użytkownik drogi koniecznej musi złożyć pozew do sądu, w którym udowodni, że korzystał z nieruchomości sąsiedniej przez określony okres czasu i że właściciel nieruchomości nie wyrażał na to zgody.

 

Warto zaznaczyć, że istnieją sytuacje, w których służebność drogi koniecznej może zostać uznana za niezbędną i konieczną, nawet jeśli użytkownik drogi nie zasiedlił jej przez okres co najmniej 20 lat. W takich sytuacjach właściciel nieruchomości sąsiedniej może zostać zobowiązany do umożliwienia korzystania z drogi koniecznej, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia dostępu do nieruchomości sąsiednich, na przykład w celu dostarczenia pomocy medycznej lub pożarowej.

 

Podsumowując, zasiedzenie służebności drogi koniecznej to proces, który umożliwia użytkownikowi korzystanie z drogi przebiegającej przez nieruchomość sąsiednią, która nie jest jego własnością, poprzez wykazanie, że przez określony czas (co najmniej 20 lat) korzystał z niej bezprawnie. Zasiedzenie służebności drogi koniecznej wymaga udowodnienia przed sądem, że korzystanie z drogi było nieprzerwane, ciągłe oraz nieuzależnione od zgody właściciela nieruchomości.

 

Warto podkreślić, że zasiedzenie służebności drogi koniecznej jest procesem skomplikowanym i wymagającym dokładnego udokumentowania faktu korzystania z danej drogi. Właściciel nieruchomości, przez którą przebiega droga konieczna, ma prawo do ochrony swoich interesów i do odmowy uznania prawa użytkowania drogi przez inną osobę. Dlatego też, w przypadku zasiedzenia służebności drogi koniecznej, konieczne jest udokumentowanie ciągłego i nieprzerwanego użytkowania drogi, bez zgody właściciela, przez okres co najmniej 20 lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies