09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
12 listopada 2019
Ustalanie majątku dłużnika

 

   Często zdarza się, że wierzyciele poprzedzają decyzję o wytoczeniu powództwa od ustalenia majątku dłużnika, który mógłby być przedmiotem egzekucji po uzyskaniu wyroku, lub zabezpieczenia w trakcie postępowania sądowego.

Jest to działanie o tyle racjonalne, że często dokonanie ustaleń majątkowych jest o wiele mniej kosztowne aniżeli wytoczenie powództwa. Szczególnie ma to zastosowanie w sprawach gdzie dochodzona kwota wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej.

 

  Kolejną sytuacją, gdy przydatne jest dokonanie ustaleń majątkowych, to sytuacji gdy zamierzamy wszcząć postępowanie egzekucyjne, lub już prowadzone postępowanie zmierza do bezskuteczności z uwagi na nieodnalezienie przez komornika majątku lub postępowanie egzekucyjne zostało z tego powodu umorzone i zamierzamy ponownie spróbować wyegzekwować dług.

 

I. Ustalanie majątku przed wszczęciem postępowania sądowego

 

  Ustalenie majątku dłużnika przed wszczęciem postępowania, pozwala na zabezpieczenie go jeszcze przed formalnym wytoczeniem powództwa, lub wraz z nim. Zabezpieczenie majątku daje nam gwarancję, że dłużnik nie wyzbędzie się go i będziemy mogli, po zakończeniu postępowania, zaspokoić swoje roszczenie. Tym samym wpływa to znacząco na ekonomiczną opłacalność kierowania sprawy do sądu.

 

    W związku z niedawną nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, wraz z ustaleniem majątku dłużnika, nie rzadko spadnie na nas dodatkowo obowiązek ustalenia jego faktycznego adresu zamieszkania.

 

       Powracając do ustalenia majątku. Jakie informacje możemy ustalić przed wszczęciem postępowania? Niestety, ale obowiązujące prawo, nie pozwala na ustalenie praktycznie żadnych informacji oficjalną drogą urzędową. W związku z tym konieczne jest posiłkowanie się pomocą wyspecjalizowanych pomiotów, które takich ustaleń mogą dla nas dokonać.

 

     Jakie informacje mogą nam być przydatne na tym etapie?

1. Ustalenie nieruchomości dłużnika,  ustalenie udziałów w nieruchomościach dłużnika,

2. Ustalenie majątku ruchomego dłużnika; samochodów, maszyn, sprzętów,

3. Ustalenie spółek, których właścicielem lub współwłaścicielem jest dłużnik,

4. Ustalenie powiązań gospodarczych (celem zabezpieczenia wierzytelności należnych naszemu dłużnikowi)

 

II. Ustalanie majątku przed lub w trakcie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

 

     Gospodarzem postępowania egzekucyjnego jest oczywiście wierzyciel i może on zlecać komornikowi dokonanie różnych ustaleń dotyczących stanu majątkowego dłużnika. Standardowo komornik ustalić może zatem nieruchomości i ruchomości, których właścicielem jest dłużnik, a także należące do dłużnika rachunki bankowe i miejsce jego pracy. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana gdy zapytania komornika nie prowadzą do wyjawienia majątku mogącego być przedmiotem egzekucji.
Kiedy mamy do czynienia z takimi sytuacjami? Najczęściej gdy dłużnik nie jest ujawniony w księdze wieczystej nieruchomości, lub gdy nieruchomość dłużnika nie posiada założonej księgi wieczystej – co występuje szczególnie w odniesieniu do nieruchomości gruntowych lub mieszkań spółdzielczych.

 

     Jakie czynności możemy powziąć w takiej sytuacji?

1. Ustalenie numeru księgi wieczystej nieruchomości gdzie dłużnik nie jest ujawniony jako właściciel,

2. Ustalenie własności nieruchomości dla której nie jest założona księga wieczysta,

 

   Ponadto, warto ustalić również dane rodziców lub dziadków dłużnika (wstępnych). Pozwala to na odnalezienie spadku i ustalenie majątku spadkowego przysługującemu dłużnikowi (majątek spadkowy). Właśnie w odniesieniu do majątku spadkowego najczęściej spotykamy się z sytuacjami gdy dłużnik nie występuje oficjalnie jako jego właściciel gdyż w rejestrach wciąż widnieją dane spadkodawców. Dłużnicy wiedząc o swych zobowiązaniach, nie ujawniają swoich praw. A zdarza się również często, że nawet nie wiedzą o tym, że jakiś majątek odziedziczyli. Wspomnieć przy tym należy, że w sytuacjach gdy dłużnik był uprawniony do spadku, natomiast go nie otrzymał ze względu na treść testamentu, możemy dochodzić za dłużnika jego zachowku. Skierowanie zainteresowania wierzyciela w tym kierunku, często prowadzi do dobrych rezultatów gdyż w sytuacji takiej, zadłużenie dłużnika staje się problemem również dla pozostałej części rodziny. Wobec tego dłużnicy zdecydowanie śmielej decydują się na regulowanie swoich zobowiązań.

 

    Również i na tym etapie sprawy istotnym może okazać się ustalenie spółek których dłużnik jest współwłaścicielem (również tzw. cichym współwłaścicielem- nie występując oficjalnie w rejestrach), oraz jego powiązań gospodarczych.

 

III. Zbyty majątek dłużnika, ukryty majątek dłużnika

 

     Ustalenie majątku zbytego przez dłużnika jest konieczne celem wytoczenia powództwa pauliańskego (tzw. skarga pauliańska), czyli postępowania zmierzającego do uznania czynności dłużnika za bezskuteczną (nieważną) w stosunku do wierzyciela. Uznanie czynności za bezskuteczną pozwala na skuteczną egzekucję z tego składnika majątkowego, w taki sam sposób jak gdyby wciąż pozostawał on formalnie własnością dłużnika.

 

  Zaskarżać możemy nie tylko umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, ale chociażby również zaskarżeniu podlega, np. odrzucenie spadku przez dłużnika. Taka czynność również może zostać uznana za wyzbywanie się majątku przez dłużnika.W takich sytuacjach, poza drogą cywilną, prawo przewiduje również odpowiedzialność karną za dokonywanie tego rodzaju czynności w sytuacji posiadania nieregulowanych zadłużeń.

 

IV. Ustalenie danych małżonka dłużnika

 

     Ustalenie danych małżonka dłużnika, oraz jego majątku, jest konieczne szczególnie w dwóch sytuacjach; uzyskania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, pozwalającego na egzekucję z majątku wspólnego małżonków, oraz w przypadku chęci ustalenia majątku, który w przeszłości wchodził w skład majątku wspólnego. Zdarza się bowiem, że majątek dłużnika, wchodzący w skład majątku wspólnego, został w całości przeniesiony na współmałżonka w drodze umowy majątkowej.

 

V. Ustalenie spadkobierców dłużnika / ustalenie majątku spadkobierców dłużnika

    W przypadku śmierci dłużnika, możemy domagać się spłaty zobowiązania przez jego spadkobierców. W tym celu konieczne jest ustalenie ich personaliów (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania). Pomocne może się również ustalenie ich majątku celem rozważenia opłacalności dochodzenia spłaty.

 

               

   Jeżeli są Państwo zainteresowani poszukiwaniem i ustalaniem majątku dłużnika, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a także do kontaktu celem uzyskania bliższych informacji.

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies