09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
16 października 2021
Słownik pojęć prawnych - "I" jak Indos

W praktyce z pojęciem „indosu” spotkać się obecnie można w zasadzie jedynie w kontekście weksli.

 

 

Próżno jednak szukać definicji indosu w Ustawie Prawo Wekslowe.

Ta natomiast znajduje się w przepisach Kodeksu Cywilnego,  konkretnie art. 9219 §2:

Indos jest pisemnym oświadczeniem umieszczonym na papierze wartościowym na zlecenie i zawierającym co najmniej podpis zbywcy, oznaczającym przeniesienie praw na inną osobę.

 

Tym samym indos to w zasadzie nic innego jak oświadczenie umieszczone na wekslu, które jest umową przeniesienia wierzytelności stwierdzonej na tym wekslu.

 

 

Indos skutecznie przenosi wierzytelność stwierdzoną wekslem gdy jest umieszczony bądź na wekslu, bądź na tzw. przedłużku, czyli trwale z wekslem związanym dodatkowym dokumentem w postaci nawet zwykłej kartki papieru.

 

 

Dodatkowo, na wekslu nie może znajdować się zapis o treści „nie na zlecenie” lub inne równoznaczne. W takim przypadku weksel nie może być przeniesiony poprzez indos. Nie oznacza to, że w ogóle nie można przenieść wierzytelności z takiego wekslu na inny podmiot. Jest to możliwe, natomiast w formie zwykłego przelewu (cesji) wierzytelności.

 

Jest to o tyle istotne, że indos niesie za sobą znacząco inne skutki tak dla wierzyciela pierwotnego, obecnego, jak i dłużnika. W szczególności należy wskazać, że indosant (czyli podmiot przenoszący weksel) odpowiada za przyjęcie i za zapłatę wekslu przez dłużnika. Sytuacja taka nie ma miejsca w przypadku zwykłego przelewu wierzytelności.

 

Ponadto, dłużnik wekslowy, przeciwko któremu dochodzona jest wierzytelność z weksla, nie może wobec obecnego posiadacza wekslu (czyli obecnego wierzyciela, powoda w toku postępowania), zasłaniać się zarzutami opartymi na swych stosunkach osobistych z wystawcą lub poprzednimi posiadaczami wekslu. Wyjątkiem jest sytuacja w której obecny posiadacz, nabywając wesel, działał świadomie na szkodę dłużnika. Wykazanie tej okoliczności obciąża natomiast dłużnika wekslowego.

 

 

Katalog zarzutów, które może podnieść dłużnik wekslowy jest ograniczony. W szczególności z uwagi na abstrakcyjność zobowiązania wekslowego. Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego oznacza iż, co do zasady, znaczenia nie mają stosunki łączące dłużnika wekslowego z wierzycielami, jak również nie ma znaczenia przyczyna dla której weksel został wystawiony. Wynika to z faktu, że weksel jest samodzielnym papierem wartościowym.

 

 

Należy pamiętać również, ze weksel jest bardzo popularnym sposobem zabezpieczania zobowiązań, w tym również zobowiązań powstających w obrocie gospodarczym. Jednakże celem zapewnienia bezpieczeństwa wierzycielowi lub dłużnikowi wekslowemu, konieczna jest kompleksowa wiedza w tej materii. Kwestie dotyczące prawa wekslowego są niezwykle sformalizowane, stad też nawet niewielkie błędy w treści wekslu spowodować mogą iż zabezpieczenie wekslowe będzie jedynie iluzoryczne.

 

 

W przypadku dodatkowych pytań związanych z kwestiami dotyczącymi wierzytelności wekslowych, zapraszamy do kontaktu z kancelarią. Posiadamy bogate doświadczenie w dochodzeniu należności wekslowych, jak również w obronie osób i podmiotów przeciwko którym wystąpiono z roszczeniem wekslowym.

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies