09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
28 sierpnia 2020
Słownik pojęć prawnych - "E" jak E-sąd (EPU)

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU), czyli popularny e-sąd, to tryb postępowania w sprawach o zapłatę.

 

   Postępowanie to uregulowane zostało, podobnie jak wszystkie rodzaje postępowań cywilnych w kodeksie postępowania cywilnego. EPU wprowadzone zostało do polskiego porządku prawnego Ustawą z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Regulacje dotyczące tego postępowania zawarte są w przepisach art. 50528 – 50539 k.p.c.

 

  Jak sama nazwa wskazuje, ten tryb postępowania, procedowany jest wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że powództwo składane jest w trybie elektronicznym, za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego, którego operatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Powództwo w tej formie mogą składać nie tylko profesjonalni pełnomocnicy, ale również osoby prywatne i firmy. Wymogiem do podpisywania pism jest posiadanie ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub co popularniejsze, profilu zaufanego ePUAP.

 

   Składając powództwo w formie elektronicznej, wszelkie dowody na potwierdzenie twierdzeń powoda, wskazuje się w treści pozwu, natomiast nie załącza się ich do powództwa.

 

Należy pamiętać, że w tym trybie procedowane mogą być roszczenia które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. W przypadku złożenia powództwa w sprawach, które były wymagalne wcześniej, sąd pozew odrzuci bez formalnego rozpoznania.

 

Jednocześnie przepisy wprost wskazują, że sąd nie wyda nakazu zapłaty nie może być wydany, jeżeli powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne. Tym samym nie można zastosować tego trybu, w sprawach np. o eksmisję, wydanie rzeczy, czy o rozwód.

Sąd nie wyda również nakazu również gdy doręczenie pozwanemu nakazu miałoby nastąpić poza granicami kraju.

 

W przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty sąd umarza postępowanie.

 

Jaki jest koszt sprawy w EPU?

 

   Opłaty sądowa od pozwu, wynosi 1,25% dochodzonej kwoty, podobnie jak w przypadku postępowania nakazowego. Przykładowo; od sprawy z wartością przedmiotu sporu 10 000 zł, zapłacimy 125 zł opłaty sądowej. Jest to kwota znacząco niższa od tradycyjnego postępowania upominawczego, gdzie w podobnej sprawie zapłacimy 750 zł.

 

Otrzymałem nakaz zapłaty z sądu elektronicznego, co zrobić?

 

    Pozwanemu, który otrzymał nakaz zapłaty z e-sądu, przysługuje złożenie sprzeciwu od tego nakazu zapłaty, w terminie 2 tygodni od jego otrzymania. Należy pamiętać by w takim sprzeciwie wskazać wszystkie dowody i twierdzenia na swoją korzyść gdyż sąd może nie uwzględnić tych złożonych w późniejszym okresie. Dlatego też sprzeciw od nakazu zapłaty należy starannie przygotować. Jeżeli otrzymaliśmy nakaz zapłaty w sprawie, w której powód wniósł powództwo po dniu 06 lutego 2020 r. należy oznaczyć w jakim zakresie zaskarżamy nakaz zapłaty.

 

Nie złożyłem sprzeciwu w terminie, czy można coś z tym zrobić?

 

   Jeżeli pozwany nie złożył sprzeciwu w terminie, pozew się uprawomocni i po nadaniu klauzuli wykonalności może trafić do komornika, który zacznie go realizować. Nie złożenie sprzeciwu w terminie nie musi oznaczać tego, że nie możemy się odwołać. W określonych sytuacjach istnieje możliwość przywrócenia terminu do złożenia sprzeciwu.

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies