16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
28 kwietnia 2023
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Należy pamiętać, że
25 kwietnia 2023
Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu Rodzinnego
24 kwietnia 2023
Czym jest testament? Testament to dokument , w którym osoba zwana spadkodawcą określa, kto
21 kwietnia 2023
Upadłość konsumencka pozwala na pozbycie się przez osoby fizyczne zadłużeń, których nie są w
12 stycznia 2023
Odrzucenie spadku przez dziecko

Odrzucenie spadku przez dziecko

 

Często spotykaną sytuacją jest konieczność odrzucenia spadku przez dziecko, w sytuacji gdy zmarły członek rodziny nie pozostawił majątku, lub pozostawił majątek, ale obciążony licznymi długami. Nie rzadko sprawa dotyczy dawno nie widzianego lub w ogóle nie znanego członka dalszej rodziny. Najczęściej konieczność odrzucenia spadku przez dziecko poprzedzona jest odrzuceniem spadku przez jego rodziców.

 

PROCEDURA ODRZUCENIA SPADKU PRZEZ MAŁOLETNIEGO

 

Małoletni, a zatem osoba poniżej 18 roku życia, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (powyżej 13 roku życia), lub jest jej w ogóle pozbawiona (poniżej 13 roku życia). Tym samym, w jej imieniu, czynności takie jak złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku, dokonują za nią jej przedstawiciele ustawowi. Najczęściej są to rodzice.

 

Zgoda sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku przez dziecko (małoletniego)

 

Jednakże, aby w imieniu dziecka spadek odrzucić, rodzice muszą uzyskać uprzednio zgodę sądu opiekuńczego, czyli wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.

Uzyskanie zgody jest konieczne albowiem czynność taka jak odrzucenie spadku zaliczana jest do tzw. „czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu” i jako taka wymaga tego, aby to sąd skontrolował jej zgodność z interesem małoletniego.

 

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez dziecko

 

Termin na odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się, przez przedstawicieli ustawowych dziecka, o powołaniu dziecka do spadku. W sytuacji gdy rodzice uprzednio sami odrzucili spadek, termin ten biegnie od dnia dokonania tej czynności przez rodziców. Nie ma przy tym znaczenia w przypadku małoletnich, by wiedzę o powołaniu do spadku posiedli oboje rodzice, gdyż każde z rodziców może działać samodzielnie, jako przedstawiciel ustawowy dziecka (art. 98 § 1 KRO), zaś stan wiedzy samego spadkobiercy jest tutaj indyferentny (tak Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25.2.2015 r., IV CSK 304/14, Legalis).

Przykładowo; jeżeli matka dziecka złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku 1 lutego 2022 r., to termin na odrzucenie spadku przez dziecko mija 01 lipca 2022 r.

 

 

ALE jednocześnie, z uwagi na konieczność uzyskania uprzedniej zgody sądu opiekuńczego, w której to przedmiocie sprawa może trwać dłużej, przyjmuje się, iż termin ten ulega swoistemu zawieszeniu, na czas trwania postępowania o uzyskanie zgody. Należy przy tym wskazać, że to „zawieszenie” nie wynika z żadnego przepisu albowiem brak jest takiej regulacji przewidzianej w ustawie. Natomiast z pomocą przychodzi tutaj orzecznictwo Sądu Najwyższego, wg którego: „ (…) termin przewidziany w art. 1015 § 1 KC (termin na odrzucenie spadku) nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku, a po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że termin ten jeszcze nie upłynął – Uchwała Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2018 r., sygn. akt III CZP 102/17 (Legalis), Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. akt II CSK 236/18 (Legalis).

 

Tym samym, w sytuacji gdy złożymy do sądu opiekuńczego wniosek o udzielenie zgody na złożenie w imieniu małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku, nie musimy obawiać się, że w czasie trwania tego postępowania, dziecko nabędzie zadłużony spadek.

 

Jednocześnie należy pamiętać by po uzyskaniu prawomocnej zgody sądu opiekuńczego, natychmiast złożyć takie oświadczenie.

 

 

 

 



 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

664 254 559

16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL. 664 254 559
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies