09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
26 maja 2021
"Nowy ład" - wzrost podatków dla firm. Firma bez ZUS - to możliwe. 

Podatki i ZUS dla przedsiębiorców znacząco wzrosną. Jak tego uniknąć?  

 

Niedawno ogłoszona strategia społeczno- gospodarcza oznacza dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wprowadzenie „tylnimi drzwiami” nowego podatku, ukrytego w składce zdrowotnej. Wg założeń  tzw. „nowego ładu”, przedsiębiorcy  oraz osoby samozatrudnione, zobowiązane będą do odprowadzania ryczałtowej składki zdrowotnej w wysokości 9% osiągniętego dochodu. Co więcej, składka ta przestanie być potrącana w całości od zaliczki na podatek dochodowy. Efektem tego będzie realne podniesienie podatku dochodowego o 7,75 punktu procentowego.

 

Co to zmienia w praktyce? De facto do czynienia mieć będziemy z podniesieniem stawek podatku dochodowego odpowiednio do 24,75%, oraz 39,75%.

 

Obowiązkowy ZUS dla przedsiębiorców w 2022 r. – ponad 1500 zł

Dodatkowo, od 01 stycznia 2022 r. planowane jest podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty nawet 3300 zł brutto. Oznacza to, że automatycznie wzrośnie wysokość obowiązkowej stawki ZUS dla przedsiębiorców, gdyż ta jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia brutto. W roku 2021 r. wysokość składki wynosi 1 457,49 zł. Należy się spodziewać, że w 2022 r. wyniesie ona już ponad 1500 zł miesięcznie. Oznacza to znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności i uderzy w szczególności w mikro i małych przedsiębiorców.

 

Firma bez ZUS, podatek 9%

Przedsiębiorcy mogą jednak legalnie uniknąć skutków wprowadzanych zmian. Receptą jest prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prowadzenia działalności zyskuje na popularności i należy się spodziewać iż będzie to trend wzrostowy, mając na uwadze opisane wyżej zmiany.

 

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie nie musimy płacić ZUS (ale możemy, wybór należy do nas), jak również omija nas obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej w podniesionej wysokości. 

 

Natomiast podstawowa stawka podatku dochodowego dla spółek wynosi jedynie 9%.

 

Alternatywa dla działalności gospodarczej - mniejsze obciążenia i większa ochrona majątku.

Dodatkową zachętą dla przedsiębiorców jest większa ochrona ich prywatnego majątku, gdyż prowadząc działalność w formie spółki, unikają oni bezpośredniej odpowiedzialności majątkowej za ewentualne zobowiązania spółki w przypadku niepowodzenia działalności i powstania zadłużeń wobec kontrahentów.

 

Założyć spółkę, czy przekształcić działalność?

Nie istnieje jedna odpowiedź na postawione wyżej pytanie. Wynika to z faktu, że sytuacja każdego przedsiębiorcy jest inna. Dla części przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem będzie założenie nowej spółki, przy jednoczesnym zamknięciu dotychczas prowadzonej działalności.

 

Z kolei dla wielu firm, w szczególności tych, które mają zawarte szereg umów z podmiotami trzecimi; dostawcami, odbiorcami, bankami, firmami leasingowymi etc., najlepszym rozwiązaniem będzie przekształcenie działalności.

 

Należy zatem każdorazowo poddać to indywidualnej ocenie i dopasować rozwiązanie do istniejącej sytuacji. 

 

Czy prowadzenie spółki jest dla każdego?

Wbrew obiegowym opiniom, prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest zbyt skomplikowane. Należy jedynie przyjąć i przyzwyczaić się do kilku ograniczeń wynikających z tej formy prowadzenia firmy. Dotyczy to głównie kwestii majątkowych. Jak zostało to już wyżej wskazane, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chroni przed osobistą odpowiedzialnością majątkową na wypadek powstania zobowiązań. Drugą stroną tej sytuacji jest przyjęcie i oddzielenie sfery majątkowej osobistej, oraz spółki. Nie jest to jednak w praktyce nic szczególnie skomplikowanego i w praktyce ogranicza się do przyjęcia kilku podstawowych zasad, o których przestrzeganiu, należy pamiętać. Niewątpliwie jednak realne zyski finansowe, jakie przynosi prowadzenie działalności w formie spółki, wynagradzają początkowy wysiłek dokonany celem przyzwyczajenia się do tych zmian. 

 

Brak ZUS, niższe podatki, mniejsza odpowiedzialność

Reasumując; niewątpliwą zaletą prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest znaczące ograniczenie kosztów podatkowych, jak również osobistej odpowiedzialności w przypadku niepowodzenia interesu, czy też „potknięcia” niezależnego od działań samego przedsiębiorcy.

 

Przedsiębiorców zainteresowanych szczegółami zapraszamy do kontaktu. Nasza Kancelaria od wielu lat zajmuje się zakładaniem nowych spółek dla Klientów, jak również przeprowadzaniem procesu przekształcenia działalności gospodarczych. Posiadamy w tym zakresie bogate doświadczenie, a dzięki stałej współpracy z rewidentami, doradcami podatkowymi, biurami księgowymi i notariuszami, możemy zaproponować bardzo konkurencyjne warunki tak rozpoczęcia działalności w formie spółki, jak również jej bieżącego prowadzenia.

 

Firma bez ZUS. Spółki bez ZUS. Zakup spółki zoo. Założenie spółki zoo. Przekształcenie działalności gospodarczej. Alternatywa dla działalności gospodarczej. Jak nie płacić ZUS. Działalność bez ZUS. Nowy ład podatki dla firm. Spółki zoo warszawa. 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies