09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
02 października 2019
Nowelizacja Kodeksu Postępowania Karnego

W dniu 03 października 2019 roku wchodzi w życie największa od lat nowelizacja procedury cywilnej. Zasadniczym celem ustawodawcy przy przygotowaniu zmian miało być przyspieszenie postępowań, a co za tym idzie zmniejszenie zaległości w sądach. Przy okazji jednak znacząco wzmocniono rolę prokuratora, jak również dokonano istotnych zmian w zakresie gwarancji procesowych.

 

W szczególności negatywnie oceniane jest przyznanie prokuratorowi złożenia sprzeciwu na postanowienie sądu dotyczące zamiany tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe. Złożenie sprzeciwu przez prokuratora na postanowienie w przedmiocie zamiany środka zapobiegawczego wstrzymuje zwolnienie aresztowanego do chwili uprawomocnienia się takiego postanowienia. Jest to rozwiązanie niespotykane w procedurach karnych innych krajów gdyż sprowadza się do przyznania prokuratorowi faktycznego przedłużenia tymczasowego aresztowania. 

 

Kolejną z kontrowersyjnych zmian jest wprowadzenie, na wzór procesu cywilnego, prekluzji dowodowej. Nowelizacja przewiduje, że sąd oddali wniosek dowodowy, gdy wniosek dowodowy został złożony po zakreślonym przez organ procesowy terminie, o którym strona składająca wniosek została zawiadomiona. Co prawda oddalenie takiego wniosku jest niedopuszczalne m.in. jeżeli okoliczność, która ma być udowodniona, ma istotne znaczenie dla ustalenia, czy został popełniony czyn zabroniony, i czy stanowi on przestępstwo, natomiast ocena wystąpienia tych przesłanek należy do organu procesowego. 

 

Krytyce poddawana jest również zmiana dotycząca możliwości cofnięcia wniosku o ściganie w przypadku przestępstw wnioskowych. Przestępstwa wnioskowe to kategorie czynów zabronionych, których ściganie następuje na skutek złożenia wniosku przez pokrzywdzonego. Po złożeniu takiego wniosku, dalszy ciąg postępowania wygląda tak samo jak w sprawach ściganych z urzędu. Do przestępstw wnioskowych zaliczamy m.in:

- groźby (art. 190 KK),
- stalking (art. 190a KK),

- nielimentację (art. 209 KK).

Nowelizacja przewiduje, że skuteczność cofnięcia wniosku, po rozpoczęciu sprawy sądowej, uzależniona będzie od zgody prokuratora. Dotychczas wymagana była zgoda sądu.

 

Wyraźnie zatem widać tendencję ustawodawcy zmierzającą do uwydatnienia roli prokuratora w procesie karnym. Jednocześnie uszczerbku doznają gwarancje procesowe podejrzanych i oskarżonych. 

Oznacza to, że jeszcze bardziej istotna będzie rola obrońcy. 

 

 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies