16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
28 kwietnia 2023
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Należy pamiętać, że
25 kwietnia 2023
Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu Rodzinnego
24 kwietnia 2023
Czym jest testament? Testament to dokument , w którym osoba zwana spadkodawcą określa, kto
21 kwietnia 2023
Upadłość konsumencka pozwala na pozbycie się przez osoby fizyczne zadłużeń, których nie są w
07 listopada 2019
Nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego

Tegoroczna jesień przyniosła dwie duże nowelizacje kodeksowe; procedury karnej oraz cywilnej. 

 

Jak wskazywali projektodawcy, nadrzędnym celem nowelizacji ma być poprawa „efektywności” postępowania cywilnego. Pod pojęciem „efektywności” rozumiana jest tutaj oczywiście sprawność, szybkość postępowania, która jest główną bolączką sądów, szczególnie w zakresie spraw cywilnych i gospodarczych. Łącznie znowelizowano około trzystu przepisów, zatem nie sposób mówić o zmianach kosmetycznych, a dość gruntownej przebudowie norm postępowania przed sądami cywilnymi. Przepisy przejściowe ustawy przewidują zróżnicowany termin wejścia w życie poszczególnych regulacji. Ustawodawca wskazał ogólny termin wejścia w życie ustawy w terminie 3 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, które nastąpiło 06 sierpnia 2019 roku. Tym samym większość zmian wejdzie w życie 07 listopada 2019 roku. Jednakże należy zwrócić uwagę, że duża część nowelizacji już obowiązuje od 21 sierpnia 2019 roku gdyż dla części przepisów przewidziane zostało jedynie 14 dniowe vacatio legis. Gwoli ścisłości, zaznaczyć należy, że pojedyncze przepisy zaczną funkcjonować odpowiednio 6 oraz 12 miesięcy od ogłoszenia ustawy.

            Ponadto ustawodawca, w przepisach przejściowych, w sposób niezwykle rozbudowany, określił zasady stosowania nowelizacji. Naturalnie w sprawach wszczętych i niezakończonych, przed wejściem w życie nowelizacji, zachowują moc czynności dokonane zgodnie z przepisami „starymi”. Do spraw tych stosowane będą jednak znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Przy czym przepisy z przed nowelizacji obowiązują do czasu zakończenia postępowania w danej instancji, w zakresie wniosków o wyłączenie sędziego oraz postępowania w przypadku braków formalnych pism procesowych wnoszonych przez pełnomocników profesjonalnych (radców prawnych, adwokatów). Również, w przypadku środków odwoławczych, wniesionych i nierozpoznanych do chwili wejścia w życia zmian, sąd stosować będzie przepisy dotychczasowe.

 

Przy okazji omawiania przepisów intertemporalnych warto wspomnieć również o ich zastosowaniu do postępowań zawieszonych. I tak, nowelizacja przewiduje, że umorzeniu ulegają postępowania zawieszone w dniu jej wejścia w życie , w których:

1) zawieszenie postępowania przez sąd nastąpiło z urzędu z uwagi na niestawiennictwo obu stron na rozprawie oraz w razie niestawiennictwa powoda (który nie żądał rozpoznania sprawy pod jego nieobecność), a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy (art. 177 §1 pkt. 5 kodeksu postępowania cywilnego),
2) zawieszenie postępowania przez sąd nastąpiło z urzędu na skutek braku wskazania lub wskazania złego adresu przez powoda, lub niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowy na ustalenie sądowi numeru PESEL lub NIP, czy też niewykonania przez powoda innych zarządzeń sądu, co skutkuje tym iż sprawie nie można nadać dalszego biegu (art. 177 §1 pkt. 6 kodeksu postępowania cywilnego),
jeżeli strony nie zgłosiły wniosku o  ich podjęcie w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

 

Również umorzeniu podlegają postępowania wszczęte i zawieszone w dniu wejścia w życie nowelizacji, jeżeli zawieszenie nastąpiło na zgodny wniosek stron lub na wniosek spadkobiercy. W tym jednak przypadku termin na podjęcie postępowania wynosi 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.

 

Z donioślejszych, z praktycznego punktu widzenia dla przedsiębiorcy, przepisów przejściowych, należy wskazać na przepis regulujący, że sprawy w których przed wejściem w życie nowelizacji wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, bądź będące rozpoznawane w postępowaniu nakazowym lub elektronicznym postępowaniu upominawczym, a które zostały wszczęte przed wejściem w życie noweli, podlegają rozpoznaniu na podstawie przepisów z przed nowelizacji.

 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

664 254 559

16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL. 664 254 559
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies