09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
05 marca 2020
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

     Postępowanie nakazowe jest tzw. postępowaniem odrębnym, uregulowanym przepisami art. 484 – 497 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Postępowanie nakazowe pozwala na stosunkowo szybkie, oraz tańsze w stosunku do innych rodzajów postępowań, uzyskanie nakazu zapłaty. Uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym uważa się z tego względu, za najbardziej korzystny sposób dochodzenia roszczeń pieniężnych.

Dlaczego dochodzenie należności w postępowaniu nakazowym jest tak korzystne dla powoda?

 

     Niskie koszty dla powoda,

Opłata sądowa od powództwa o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi ¼ opłaty wnoszonej w postępowaniu zwyczajnym oraz upominawczym. Oznacza to, że zamiast wnosić opłatę w wysokości 5% dochodzonego roszczenia, wyniesie ona jedynie 1,25%. W sprawach do 20 000,00 zł opłaty są stałe i odpowiadają kosztom określonym dla postępowania uproszczonego, tj.

1) do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;

2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych,

3) ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych,

4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych,

5) ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych,

6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych,

7) ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

Łatwo zatem może dojść do kuriozalnej sytuacji w której dochodzenie kwoty 15 001 zł będzie znacznie droższe (1000 zł opłaty), od dochodzenia kwoty 20 001 zł (250,01 zł opłaty).

 

     a wysokie dla pozwanego

Pozwanemu, przeciwko któremu wydany został nakaz zapłaty, przysługuje złożenie od niego zarzutów. W przeciwieństwie do innych rodzajów postępowań, złożenie zarzutów, wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej. Wynosi ona ¾ opłaty stosunkowej, która wynosi 5% od wartości roszczenia. Innymi słowy, opłata wynosi 3,75% wartości dochodzonego roszczenia. Kwota ta jest zatem trzy razy wyższa aniżeli opłata sądowa dla powoda od złożenia samego powództwa. Przykładowo, dla kwoty nakazu opiewającego na kwotę 50 000,00 zł, opłata sądowa od zarzutów wyniesie 1 875,00 zł,

 

     Stanowi tytuł zabezpieczenia,

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi samoistny tytuł zabezpieczenia, bez nadania mu klauzuli wykonalności. Tym samym powód, po otrzymaniu nakazu zapłaty, może od razu skierować sprawę do komornika, który dokona zabezpieczenia na kwotę objętym nakazem zapłaty. Należy przy tym zauważyć, że nie jest to jeszcze postępowanie egzekucyjne, a zabezpieczające. Nie mniej, pozwala na zabezpieczenie majątku dłużnika (pozwanego), bezpośrednio po wydaniu nakazu. Znacząco ułatwia to i przyspiesza wyegzekwowanie należności.

 

     albo tytuł wykonawczy

Jeżeli nakaz zapłaty wydany został na podstawie weksla lub czeku, stanowi on tytuł wykonawczy po upływie, określonego w jego treści, terminu do zaspokojenia roszczenia. Zwyczajowo jest to 14 dni. Po upływie tego okresu nakaz zapłaty stanowi tytuł wykonawczy, który może być podstawą do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Pozwany może wnieść jednak o wstrzymanie jego wykonania.

 

     Zarzuty nie powodują uchylenia nakazu zapłaty.

Złożenie przez pozwanego zarzutów od nakazu zapłaty, nie powoduje uchylenia nakazu zapłaty. Oznacza to, że mimo złożonych zarzutów, powód wciąż może prowadzić na jego podstawie postępowanie zabezpieczające lub egzekucyjne. Możliwa jest zatem sytuacja w której powód otrzyma całość należności, a następnie sąd uchylając nakaz zapłaty, orzeknie w wyroku o obowiązku zwrotu tej kwoty na rzecz pozwanego.

 

     Kiedy mogę wnosić o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Ustawodawca rygorystycznie określił kiedy postępowanie może być rozstrzygnięte w postępowaniu nakazowym. Sąd wydaje nakaz zapłaty jeżeli roszczenie poparte będzie:

- dokumentem urzędowym,

- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,

- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,

- wekslem (nakaz zapłaty z weksla) lub czekiem.

 

     Otrzymałem nakaz zapłaty, co zrobić?

Przede wszystkim musisz pamiętać by złożyć zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, w terminie.  Termin na złożenie zarzutów to 14 dni od dnia otrzymania nakazu zapłaty. W zarzutach należy umiejętnie podnieść wszystkie argumenty i dowody przeciwko wydanemu nakazowi zapłaty, gdyż co do zasady będzie to już niemożliwe w dalszym toku postępowania.

               

               

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies