09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
24 kwietnia 2023
Testament i rodzaje testamentów

Czym jest testament?

 

Testament to dokument , w którym osoba zwana spadkodawcą określa, kto i w jakim zakresie dziedziczy jej majątek po śmierci. Testament może być sporządzony przez każdego, kto ukończył 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych.

 

Rodzaje testamentów.

 

Istnieją różne rodzaje testamentów, a najczęściej wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje: testament własnoręczny, testament ustanowiony przed notariuszem oraz testament szczególny.

 

Testament własnoręczny jest sporządzany przez spadkodawcę samodzielnie, na własnoręcznym piśmie, z zachowaniem określonej formy. Musi on mieć datę i podpis spadkodawcy. Taki testament może być sporządzony nawet na zwykłym kartce papieru, jednakże musi zawierać odpowiednie oświadczenie o dziedziczeniu oraz datę i podpis spadkodawcy.

 

Testament ustanowiony przed notariuszem jest sporządzany w obecności notariusza, który sporządza jego treść i zabezpiecza dokument przed sfałszowaniem. Notariusz zapewnia także, że testament jest zgodny z prawem oraz że spadkodawca miał pełną zdolność do czynności prawnych w momencie jego sporządzenia.

 

Testament szczególny to testament sporządzony w szczególnych okolicznościach, np. na polu walki, w samolocie w trakcie lotu, w szpitalu, w przypadku zagrożenia życia, a także w sytuacjach, gdy spadkodawca nie potrafi samodzielnie napisać testamentu.

Testament może być zaskarżony, jeżeli nie spełnia określonych wymagań formalnych lub jeżeli spadkodawca był niezdolny do czynności prawnych w momencie jego sporządzenia. Może także być zaskarżony, jeśli został sporządzony pod wpływem błędu, groźby, wprowadzenia w błąd lub podstępu.

 

Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

 

Warto pamiętać, że testament jest ważnym dokumentem prawnym, który może wpłynąć na losy naszego majątku po śmierci. Dlatego też warto przemyśleć decyzję o jego sporządzeniu i skonsultować jego treść, aby mieć pewność, że nie zostanie on podważony.

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies