09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
19 grudnia 2020
Słownik pojęć prawnych - "H" jak Hipoteka

Słownik pojęć prawnych - "H" jak Hipoteka

 

Hipoteka to sposób zabezpieczenia wierzytelności, poprzez obciążenie nieruchomości

 

Hipoteka uregulowana została w art. 65 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 06 lipca 1982 roku;

 

1. W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka).
 

2. Przedmiotem hipoteki może być także:
1) użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego;
2) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3) wierzytelność zabezpieczona hipoteką.

 

3. Hipoteką może być obciążona część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych w ust. 2 pkt 1 i 2.
 

4. Do hipotek określonych w ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio przepisy o hipotece na nieruchomości.

 

Hipoteka jako ograniczone prawo rzeczowe

 

Hipoteka jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych, wskazanym w art. 244 kodeksu cywilnego. Hipoteka polega na obciążeniu, najczęściej prawa własności nieruchomości, lub udziału w udziału w prawie własności nieruchomości przez wierzyciela. Jest to zatem nic innego jak zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej (tylko i wyłącznie pieniężnej), najczęściej na majątku dłużnika.

 

Hipoteka nie tylko na prawie własności nieruchomości

 

Hipotekę ustanowić można nie tylko na prawie własności nieruchomości, ale również na przysługującym prawie użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jak również na innej wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

 

Hipoteka może obciążać nie tylko nieruchomość dłużnika

 

Hipoteka może zostać ustanowiona na prawie własności (udziale w prawie własności, użytkowaniu wieczystym, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu), przysługującym osobie trzeciej. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie by osoba trzecia zabezpieczyła wierzytelność dłużnika. Tego rodzaju zabezpieczenie, co do zasady, odbywa się naturalnie za zgodą osoby, której prawo do nieruchomości przysługuje.

 

Trzy rodzaje hipotek – hipoteka przymusowa, hipoteka umowna, hipoteka ustawowa

 

Hipoteka przymusowa, jak sama nazwa wskazuje, służy przymusowemu zabezpieczeniu roszczenia, najczęściej w toku, szeroko rozumianego, postępowania egzekucyjnego. Hipoteka przymusowa wpisana może zatem zostać na podstawie tytułu wykonawczego (wyroku, nakazu zapłaty), ale równie na podstawie postanowienia sądu o zabezpieczeniu. Szczególnymi przypadkami, znajdującymi się poza sferą postępowania cywilnego są decyzje administracyjne, zabezpieczenia w postępowaniu administracyjnym, oraz postanowienia prokuratora w toku postępowania karnego.

 

Hipoteka ustawowa powstaje w przypadku gdy osobie trzeciej, będącej wierzycielem, przysługuje przeciwko nabywcy nieruchomości wierzytelność. W takim przypadku wierzyciel, nabywa z mocy prawa hipotekę na sprzedanej wierzytelności. Ujawnienie takiej hipoteki następuje na wniosek wierzyciela.

 

Hipoteka umowna powstaje na podstawie umowy pomiędzy stronami. W praktyce, najczęściej możemy się spotkać z hipoteką na rzecz banku, ustanowioną jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Naturalnie, w obrocie profesjonalnym, jest to jeden z bardzo często występujących sposobów zabezpieczenia rozmaitych roszczeń.

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies