16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
28 kwietnia 2023
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu mieszkania? Należy pamiętać, że
25 kwietnia 2023
Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu Rodzinnego
24 kwietnia 2023
Czym jest testament? Testament to dokument , w którym osoba zwana spadkodawcą określa, kto
21 kwietnia 2023
Upadłość konsumencka pozwala na pozbycie się przez osoby fizyczne zadłużeń, których nie są w
18 kwietnia 2023
Powództwo przeciwko członkom zarządu - art. 299 KSH

Dochodzenie roszczeń od członków zarządu


W sytuacji gdy prowadzona przez nas egzekucja, przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, mamy możliwość dochodzenia roszczenia od członków jej zarządu. Odpowiedzialność za zobowiązanie takiej spółki spoczywa na wszystkich osobach, które pełniły funkcję członka zarządu w spółce, w czasie istnienia zobowiązania. Tym samym mamy możliwość dochodzenia należnych nam środków, również od członków zarządu, którzy zobowiązania nie zaciągali, a nawet- w skrajnych przypadkach- o nim nie wiedzieli. Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają za taki dług bez ograniczeń- całym swoim prywatnym majątkiem. Termin na złożenie powództwa wynosi 3 lata od dnia w którym egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. W praktyce najczęściej to będzie dzień otrzymania od komornika postanowienia o umorzeniu postępowania, z uwagi na jego bezskuteczność. 

 

Art. 299 KSH - odpowiedzialność członków zarządu

 

Zgodnie z art. 299 § 1 i 2 KSH, jeżeli egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Członek zarządu może uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. Z powyższego przepisu, który reguluje także rozkład ciężaru dowodu, wynika, że powód obowiązany jest wykazać istnienie zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czasie, w którym dana osoba była członkiem jej zarządu, oraz bezskuteczność egzekucji tego zobowiązania przeciwko spółce, natomiast wykazanie okoliczności egzoneracyjnych spoczywa na pozwanym członku zarządu tej spółki (tak: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14.1.2022 r., I CSK 801/22)

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

664 254 559

16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL. 664 254 559
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies