09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność
10 sierpnia 2023
Ile kosztuje sprawa w sądzie? Koszty sądowe w sprawach cywilnych. Na wstępie należy zaznaczyć,
19 lipca 2023
LUSTRATOR SPÓŁDZIELNI Zważyszy na coraz większe zainteresowanie spółdzielnią, jako formą prowadzenia działalności gospodarczej,  zauważalne
16 czerwca 2023
CZYM JEST WEKSEL? Weksel to papier wartościowy, który służy do formalizowania zobowiązań pieniężnych. Jest
12 czerwca 2023
SPRZEDAŻ SPADKU Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży spadku. Spadkodawca
06 czerwca 2023
TESTAMENT PISEMNY WAŻNOŚĆ W Polsce testament  pisemny (odręczny) jest jednym z rodzajów testamentów, które
05 maja 2023
Złożenie PIT po terminie – co robić? 2 maja upłynął termin składania zeznań PIT
05 października 2022
Pokrzywdzony w procesie karnym

W sytuacji gdy stali się Państwo lub Państwa najbliżsi ofiarą przestępstwa, nie należy bać się dochodzenia swoich praw. Skuteczna współpraca z organami ścigania daje pewność zabezpieczenia najlepszych interesów osoby pokrzywdzonej, sprzyja sprawności działania tych organów, jak również umożliwia dochodzenie określonych roszczeń na drodze postępowania karnego.

 

Co gdy pokrzywdzony zmarł?
W razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe lub osoby pozostające na jego utrzymaniu.

 

Pełnomocnik pokrzywdzonego lub oskarżyciel posiłkowy w sprawie karnej to adwokat, bądź radca prawny reprezentujący pokrzywdzonego czynem zabronionym.

 

Działanie w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, umożliwia przede wszystkim czynny udział we wszystkich czynnościach postępowania karnego - tak na etapie postępowania przygotowawczego, jak i na etapie postępowania karnego.

 

Rolą pełnomocnika jest nie tylko ścisła współpraca z organami ścigania, ale również czasami kontrolowanie ich działań i pomoc w gromadzeniu materiału dowodowego.

 

Pokrzywdzonemu przysługuje także prawo domagania się obowiązku naprawienia szkody, czy też zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki. Jest to o tyle istotne, że dochodzenie tych roszczeń w procesie karnym, w przeciwieństwie do wytoczenia osobnego powództwa cywilnego, nie wymaga opłacenia kosztów wpisu sądowego od dochodzonych kwot, który wynosi 5% roszczenia. W wielu przypadkach pozwala to uniknąć uiszczania kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

 

W wyroku skazującym, sąd zasądza od skazanego zwrot wydatków, związanych z działaniem pełnomocnika. 

Aktualności

 

Zadzwoń do nas:

669 828 958

09 września 2023
PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE OSZUSTWO 286 KK Wbrew obiegowym opiniom, że „za długi nie idzie się
14 sierpnia 2023
Przekształcenie przedsiębiorcy, a sprawa cywilna Przedsiębiorca, który w trakcie procesu cywilnego przekształcił swoją działalność

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

KANCELARIA HRD LEGAL
UL. POTOCKA 35/U1, 01-631 WARSZAWA
TEL.
669 828 958
E-MAIL: KANCELARIA@KANCELARIAHRD.PL

©Kancelaria HRD Legal 2023
Polityka prywatności i cookies